2018 OHSAA State Cross Country Championships

RUNOHIO Monthly Newsletter

Sign Up Now

Print
PDF

2018 OHSAA State Cross Country Championships

Written by Matt McGowan on 23 November 2018.

Hebron  November 10 - A heavy rain the week of the States and nearly 15 inches of rain above normal for Central Ohio for the year the Championships was postponed for a week due to an unusable course. With more rain the day before the Championships another new course was created - Perhaps the best course yet for National Trails as the athletes ran in front of the grandstands twice before finishing in front of the grandstands.

A cold November cross country weather greeted 547 boys from 174 schools and 534 girls from 161 schools in the 90th Boys and 41st Girls Ohio High School Athletic Association State Cross Country Championships.  Over 10,000 fans enjoyed the new course, the six races and perhaps the country’s best High School State Cross Country Championships.

Ayersville's  junior Noah Fisher and East Canton's junior Demetri Snellenberger traded leads before both hit the two mile mark in 10:17 in the boys Division III race..   Fisher who was 13th in 2017 pulled away in the final mile to win in 16:14.  Senellenberger improved three spot from last year to take home runner up honors in 16:19.  Ft Loramie's senior Joseph Ballas (16:42) moved up two spots from last year to finish third.  Arcanum's senior Tanner Delk (16:43) improved thirty-eight spots from 2017 to finish fourth three tenth of a second ahead of Ft Loramie's senior Jake Rethman who moved up thirty-four spots from last year.

Ft Loramie improved six spots from last year to take home the Division III crown with 127 points.  Summit County Day (145) moved up eight spots from last year to win the runner up trophy.  East Canton (155), McDonald (161) and Mount Gilead (165) rounded out the top five teams.

Ten runners in the boys Division II race came within a second (4:55) of each other at the first mile.  Lexington's senior Kyle Johnston, Shelby's junior Caleb Brown and Akron St Vincent St Mary's senior Alex Phillips went thru the two mile in 10:11.  Johnston who took home the silver last year won the gold in 15:52.  Brown captured the bronze in 2017 took home the silver in 16:05.  Phillips improved nineteen spots from last year to win the bronze in 16:16.  Shelby's senior Sam Logan (16:17) and Peninsula Woodridge's junior Micah Blair (16:18) finished next.

Peninsula Woodridge (109) returned to the top of the podium winning their eight State title.  Akron St Vincent St Mary's (118) moved up one spot from 2017 to captured the runner up trophy.  Shelby improved four spots from last year to finish third with 132 points.  Bay Village (147) and Heath (200) each improved two spots from last year to finish fourth and fifth.

Ten runners in the boys Division I championships came within a second (4:52) of each other at the first mile.  Last year's runner up Middletown's senior Conant Smith had a one second (10:01) lead over four other runners at the two mile mark.  Smith slightly increased his lead to the finish to win in 15:43.  Twinsburg's senior Ryan Adkins (15:46) improved twenty-two spots from 2017 to captured runner up honors in 15:46.  Amherst Steele's senior Josh Hill (15:47) moved up four spots from last year to finished third.   Warren Howland's senior (15:57) improved fourteen spots from 2017 and Toledo Whitmer's senior Jacob Harris (15:58) moved up ten spots from last year to round out the top five.

Hudson successfully defended their title as they won with 107 points.  Hilliard Davidson (153) repeated their runner up finish from last year.  Mason (158) and St Xavier (186), Massillon Jackson (204) each moved up one spot from 2017 to round out the top five.

Eleven runner went thru the mile mark (5:54) within a second of each other in the girls Division III race.   Three runners recorded the same time at the two mile mark 11:59.    Kinsman Badger's junior Miranda Stanhope (18:51) who was sixteenth in 2017 passed last year's winner Minster's junior Emma Watcke (18:53) in the final 300 meters to take home the crown. Peebles' senior Jenny Seas (18:57) captured the bronze.  Liberty Center's freshman Hope Oelkrug (19:16) was fourth.  Mount Gilead's junior Balyee Hack (19:17) finished fifth.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   

Minster (46) with five runners in the team top fifteenth three peated as they won their twelfth State Division III title.  Ft Loramie (134) improved two spots from 2017 to captured the runner up trophy.  Archbold moved up two spots from last year to nipped West Liberty Salem which improved six spot from last year each scored 139 points with the sixth place runner giving the edge to Archbold.  Liberty Center (171) improved eight spots from 2017 to place fifth.

Gates Mills Hawkins' sophomore Ella Gilson and Oakwood freshman Grace Hartman had a nine seconds lead when they hit the mile in 5:34.  Gilson who placed fourteenth last year opened up a seven second lead at the two mile mark (11:35) and would run away with the title in 18:37.  Gilson took home runner up honors in 18:55.  A trio of Lexington athletes sophomore Joanna Halfhill (19:04), sophomore Halle Hamilton(19:05) and senior Carina Weaver (19:07) captured the next five spots.

Lexington easily defended their girls Division II team title with 72 points.  Akron St Vincent St Mary's (142) improved three spots from 2017 to take home the runner up trophy. Bellbrook (196) moved up nine spots from last year to finish third.  Tipp City Tippecanoe (221) and Ontario (237) rounded out the top five.

Beavercreek's junior Taylor Ewert had a nine second lead by the mile mark as she passed it in 5:16 and increased her lead by twenty-nine seconds at the two mile with her 10:56.  Ewert who finished third in 2017 easily won in 17:38.  Centerville's sophomore Emma Bucher (18:04) improved ten spots from 2017 to captured the runner up spot.  Brunswick's junior Emily Bardwell (18:08) moved up thirteen spots from last year to take home the bronze.  Cincinnati Turpin's senior Samantha Bush (18:01) improved six spots from last year to finish fourth and Medina's junior Juliette Keller (18:12) moved up a spot from last year to place fifth.

Beavercreek (118) moved up four spots from 2017 to unseat four time winner Centerville (141) to win the girls Division I crown.  Granville improved five spots from last year to finish a closed third with 142 points.  Mason (144) was fourth.  Lakota East (159) moved up five spots to round out the top five.

Check out the 2018 RUNOHIO pictures - http://runohio.com/index.php/features/1583-image-gallery-2018-2018-ohsaa-cross-country-championships

Check out the 2017 RUNOHIO photos - http://runohio.com/index.php/images/category/367-2017-ohsaa-state-cross-country-championships

and article- http://runohio.com/index.php/features/1438-ohio-high-school-athletic-association-state-cross-country-championships

Rod O'Donnell's article - http://runohio.com/index.php/features/1430-keeping-track and

http://runohio.com/index.php/features/1405-keeping-track-cross-country and Life Lessons from Cross Country

http://runohio.com/index.php/features/140-life-lessons-from-cross-country

 

Current Issue