OHSAA Track & Field Championships - Columbus May 31/June 1

RUNOHIO Monthly Newsletter

Sign Up Now

Print
PDF

OHSAA Track & Field Championships - Columbus May 31/June 1

on 09 June 2019.

The 112th Boys and 45th Girls Ohio High School Athletic Association Track & Field Championships saw numerous outstanding performances, new State Championships records, Division records and Jesse Owens Stadium records. The Ohio Championships is one of the largest High School Track & Field Championships in the country.

The Division III Championships started the day of competition.

Springfield Catholic Central’s junior Addie Engel took home the golds in the 1600 meters (4:56.38) and 3200 meters (10:52.85). Mount Gilead’s sophomore Allison Johnson (2:10:53) won the 800 meter crown.  West Liberty Salem’s won the 3200 meters relay Friday in 9:19.08.

West Liberty Salem won the girls Division III team title with 50 points while Archbold took home the runner up trophy with 39 points.

Fort Loramie’s senior Jake Rethman  (4:23.88) won the 1600 meter gold.  Leesburg Fairfield’s senior Brandtson Duffie won the 800 crown in 1:53.77.  Mapleton’s senior Drew Roberts won the 3200 meters in 9:25.74.  East Canton won the 3200 meter relay Friday in 7:56.34.

East Canton 3 peated to win the Division III boys team title with 42 points while Columbiana Crestview took home the runner up honors with 36 points.

Division II

Gates Mills Hawken’s sophomore Ella Gilson (4:53.34) won the 1600 meters by.09 seconds.  Alliance Mariemont’s senior Marin Valentine won the 800 meters in 2:13.12.  Oakwood’s freshman Grace Hartman (10:56.35) took home the 3200 meter title.  Chagrin Falls defended their 3200 meter team title with their 9:18:20 clocking.

Indian Hill won the Division II championship trophy with 43 points and Oakwood and Akron St Vincent St Mary tied for second with 28 points.

Shelby’s junior Caleb Brown took home the top spot in the 1600 meters with his 4:16.56 and the 3200 meters with his 9:29.58.  Shelby’s senior Blake Lucius won the 800 meters in 1:53.58.  Shelby won the 3200 meter relay on Friday night with their 7:45.15.

Shelby won the Division II boys team title with 57 points while Cuyahoga Falls CVCA took home the runner up trophy with 42 points.

Division I

Solon’s senior defended her Division II 1600 meter title with her 4:45.25 clocking and fifty five minutes later won the 800 meters in 2:08.60.  Beavercreek’s junior the 2018 Division I cross country individual champion added the 3200 meters title (10:23.14) to her trophy case.   Thomas Worthington won the 3200 meter relay Friday night by .05 seconds with their 8:55.85

Lakota East won the girls Division I team title with 65 points while Mentor took the runner up trophy with 41 points.

Beavercreek’s senior Riley Buchholz won the 1600 meter crown in 4:14.11.  Mifflin’s senior Aman Thornton took home the gold in the 800 meters with his 1:51.16.  Howland’s senior Vincent Mauri (9:07.47) won the 3200 meter title.  Pickerington Central captured the 3200 meter relay on Friday with their 7:42.68 clocking.

Pickerington Central defended their boys Division I team title by setting four records.

They bettered the Division I record, state meet record and stadium record  in the 4 x 200 meter relay (1:24.42).  The record was held by the 2005 Cleveland Glenville team (1:25:09).  They also set three team records by winning all four relays, seven event titles and 87 points.  Toledo Whitmer finished second with 24 points.

                                                                

 

Current Issue